Ako postaviť domáce nahrávacie štúdio do 1000€
Začiatky sú skvelé. Prvé nahrávanie, prvé demá, s ktorými sa pochválite priateľom. Aby toto všetko fungovalo treba dodržať pár “nepísaných” pravidiel, poďme na ne
- Štúdiový mikrofón
- Aktívne štúdiové monitry
- Zvuková karta
- PC/Laptop
- Software DAW
- Priíslušnestvo
Štúdiový mikrofón
Do Vášho domáceho štúdia budete potrebovať veľkomembránový kondenzátorový mikrofón. Pri výbere si premyslite, čo všetko idete nahrávať. Vokál, gitara, combo, možností je veľa. Najlepšie je siahnuť po univerzálnom modele. Neprežeňte to s cenou, budete potrebovať dokúpiť daľší hardware. V nižšej cenovej kategórii netreba moc špekulovať, kvalita sa výrazne nelíši. Pár mikrofónov, ktoré by sa mohli hodiť
- Behringer C-3 STUDIO CONDENSER https://www.muziker.sk/behringer-c-3-studio-condenser
- Tannoy TM1 Complete Recording Package https://www.muziker.sk/tannoy-tm1-complete-recording-package
- AKG C 3000 https://www.muziker.sk/akg-c-3000
Aktívne štúdiové monitory
Ľudovo povedané “repráky” alebo “bedne”. Rozdiel medzi bežnými reproduktormi a aktívnymi štúdiovými monitormi je taký, že monitory “monitorujú” zvuk, pričom bežné reprodukory “skresľujú” zvuk. Úlohou monitorov je posielať von surový zvuk, aby ste pri mixáži počuli každý detail, pretože na detailoch záleží. Tak isto, ako pri mikrofónoch v nižšej cenovej kategórii sa kvalita moc nelíši. Siahnite po dlhotrvajúcich značkách. Tie Vám zaručia veľa muziky, za málo peňazí. Pár monitorov, ktoré by sa mohli hodiť
- Behringer MS 16 MONITOR SPEAKERS https://www.muziker.sk/behringer-ms-16-monitor-speakers
- M-Audio AV32 https://www.muziker.sk/m-audio-av32
- KRK Classic 5 https://www.muziker.sk/b-stock-922896
Zvuková karta
Zvuková karta je takým mozgom štúdia. Napojíte na ňu mikrofón, monitory, slúchadlá. Úlohou zvukovej karty je preniesť analógový zvuk do vášho PC/Laptopu a vytvoriť digitálnu stopu, ktorú následne upravujete. Pri výbere karty dajte pozor, aby mala 48V Phantomové napájanie, pretože potrebujete napojiť štúdiový mikrofón. Dôležitým parametrom zvukovej karty je tiež počet výstupov. Ak viete, že vám bude stačiť nahrávať napríklad spev s gitarou, úplne vám postačí karta s dvomi vstupmi. Pár zvukových kariet, ktoré by sa mohli hodiť.
- Behringer U-Phoria UMC202HD https://www.muziker.sk/behringer-u-phoria-umc202hd
- Focusrite Scarlett Solo 3rd Generation https://www.muziker.sk/focusrite-scarlett-solo-3rd-generation
- M-Audio AIR 192|8 https://www.muziker.sk/m-audio-air-192-8
PC/Laptop
Windows alebo Mac to už je na Vás. Základ je procesor a ssd disk. Samotné nahrávanie nie je náročné, ale úprava MIX&MASTER si vyžaduje už náročnejšie procesy. Preto siahnite aspoň po i5 procesore a určite nezabudnite na SSD disk, ktorý spracuje dáta oveľa rýchlejšie ako bežné HARD DISKY. Dbajte na zálohu, vždy majte po ruke externý alebo druhý disk, kde si vaše diela uložíte druhýkrát, nie je nič horšie, ako prísť o dáta.
Software DAW
Posledná podstatná vec k tomu, ktorá Vám chýba je takzvaný DAW “Digital Audio Workstation“. Pod týmto sofistikovaným pojmom sa ukrývajú počítačové programy, ktoré sa používajú k práci a editácii hudby v počítači. Štúdiovým štandardom je program Cubase, producenti elektronickej hudby zase vo veľkej miere uprednostňujú software Ableton Live. Pri kúpe využite študenstké zľavy alebo demo verzie, aby ste si boli istí, že Vám DAW vyhovuje.
Príslušenstvo
Buget treba premyslieť, tie najmenšie položky stoja najviac, pretože je ich veľa. Začnite kabelážou, potrebujete prepojit’ mikrofón, monitory ku zvukovej karte. Dbajte na kvalitnejšie koncovky značka Neutrik nikdy nesklame. Mikrofón potrebujete upevniť na stojan, tam postačí obyčajný mikrofńový stojan. Aby ste sa vyhli zvukovým nárazom je potreba POP FILTER, šikovná vec, ktorá chráni mikrofón pred nežiadúcimi nárazmi. Slúchadlá musia byť uzavreté Closed Back, aby neprepúšťali zvuk do mikrofónu.
Záver
Tvorba hudby samotnej nie je lacný špás. Ak chcete niečo získať, tak pre to musíte niečo aj obetovať, hlavne na začiatku. Nenechajte sa odradiť cenami, vždy je možnosť využiť kúpiť hardware lacnejšie na bazáre/z druhej ruky. Odskúšajte si svoj zvuk a porovnajte si to s lokálnym nahrávacím štúdiom. Domáce štúdio je skvelé na Demo nahrávky a začiatky, časom, ale ak budete chcieť vydať singel/album, s kvalitným kryštálovým zvukom, s precíznym mixom, masterom, ktorý pri hlasitom počúvaní neškrieka je jedinou možnosťou navštíviť profesionálne nahrávacie štúdio. A budeme veľmi radi, ak si vyberiete práve Sub Music studio, kde venujeme každému umelcovi pozornosť a hlavne sa podelíme so skúsenosťami, ktoré sme nadobudli hodinami strávenými v štúdiu. Neváhajte nás kontaktovať, keď ide o radu pri tvorbe Vášho vysneného domáceho štúdia.
No Comments